Przetestuj 3 obiektywy Samyang AF - opinia Lesława Kanikuły

10-12-2018

Jako, iż jestem fotografem ślubnym, wykonującym przede wszystkim reportaże, zależy mi głównie na szybkości, celności i ostrości posiadanego sprzętu. Test obiektywów przeprowadziłem na dwóch korpusach - Sony A7 II oraz Sony A7S II. Praca z nowym silnikiem AF pomiędzy tymi dwoma aparatami nie różniła się praktycznie niczym, więc skupię się w opisie na swoich wrażeniach podczas testowania ich na ślubie.

 

 

We wszystkich trzech obiektywach uwagę zwraca minimalistyczny i zarazem nowoczesny design, który zdecydowanie przypadł mi do gustu, a jakość wykonania obiektywów stoi na wysokim poziomie. Jako pierwszy obiektyw na test wybrałem Samyang 50 mm f/1.4 ponieważ byłem nim najbardziej zainteresowany.

 

Samyang AF 50 mm f/1.4 FE

 

 

Trzyma się go bardzo pewnie, dzięki jego wadze około 580 gram i jego metalowej obudowie. Sam pierścień ostrości pracuje płynnie i lekko. Spory plus mogę przyznać za jakość obrazu. Duża ostrość i bardzo przyjemna głębia na f/1.4 przy portretach sprawdza się znakomicie.

 

 

Natomiast autofocus nie jest idealny. Podczas pracy w ciemnych warunkach, które trafiają mi się dość często podczas wykonywania reportażu ślubnego, zdarzało się że zupełnie nie złapał punktu ostrości. W warunkach dobrze oświetlonych obiektyw sprawuje się bez większych zastrzeżeń. W prawdzie nie jest demonem prędkości, ale jest wystarczający jeśli nie fotografujemy obiektu w dużym ruchu. Jeszcze jedną wadą AF jest głośno pracujący silnik. Nie jest to jego największa wada, ale potrafi być irytujący.

 

Podsumowując - duży plus za świeży wygląd i jakość wykonania, ostrość obrazu i piękne, miękkie rozmycie. Minus za niewystarczająco szybką jak dla mnie i głośną pracę autofokusa.

 

 

Samyang AF 35 mm f/2.8 FE 

 

 

To najbardziej uniwersalne szkło w fotografii reportażowej oraz moja ulubiona ogniskowa. Wielki plus przyznaję mu za wagę i wielkość. Te cechy zdecydowanie wyróżniają go spośród pozostałych dwóch testowanych obiektywów. Wygląda dość niepozornie i nie przypomina wyglądem obiektywów z wyższej półki, jednak przy trzymaniu cały dzień aparatu w ręce, dobrze jest dać odpocząć dłoniom. Praca z tak ultralekkim obiektywem jest naprawdę przyjemna.

 

 

„35“ ma bardzo cichy silnik AF, co również wpływa pozytywnie na komfort pracy. Jest bardzo celny i szybki w porównaniu do poprzednika, a także znacznie lepiej sprawuje się w sytuacjach, gdzie jest znacznie mniej światła. Fotografia reportażowa/ślubna ma do siebie to, że czasem musimy szybko się przemieścić, co wiąże ze sobą nagłą zmianę oświetlenia - tutaj niestety przysłona f/2.8 w niektórych sytuacjach nie zdaje egzaminu.

 

Wszystko wygląda inaczej, kiedy mamy podpięty obiektyw np. do Sony A7S lub A7R II, gdzie możemy czułościami ISO rozjaśnić obiekt, jednak z przysłoną f/2.8 wiąże się też mniejsza głębia ostrości. Mimo wszystko ten obiektyw bardzo przypadł mi do gustu i zyska wielu fanów w innych dziedzinach fotografii.

 

Krótko mówiąc - obiektyw okazał się szybki, cichy i wyjątkowo ostry. Dodatkowo wysoka jakość wykonania i lekkość wpływa na to, iż jest to model warty polecenia.

 

 

Samyang AF 14 mm f/2.8 FE 

 

 

Ten obiektyw bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Okazuje się bardzo cichy oraz niezależnie od warunków oświetleniowych ostrość i celność jest znakomita, choć mógłby być szybszy.

 

 

Samyang w moim odczuciu najlepszą ostrość w całym uzyskuje na przysłonie f/8 oraz f/16. Natomiast w przypadku otwartej przysłony czyli f/2.8 jakość obrazu jest również dobra, jednak znacząca różnica jest widoczna od przysłony f/5.6 i jest to już zdecydowanie wysoka jakość.

 

Samyang AF 14 mm f/2.8 FE | fot. Lesław Kanikuła

 

Samyang AF 14 mm f/2.8 FE | fot. Lesław Kanikuła

 

Samyang AF 35 mm f/2.8 FE | fot. Lesław Kanikuła

Samyang AF 35 mm f/2.8 FE | fot. Lesław Kanikuła

 

Samyang AF 35 mm f/2.8 FE | fot. Lesław Kanikuła

 

Samyang AF 50 mm f/1.4 FE | fot. Lesław Kanikuła

Samyang AF 50 mm f/1.4 FE | fot. Lesław Kanikuła

 

Samyang AF 50 mm f/1.4 FE | fot. Lesław Kanikuła

 

ŻRÓDŁO: www.fotopolis.pl/opinie/recenzje/29184-przetestuj-3-obiektywy-samyang-af-opinia-leslawa-kanikuly